Трамп звинуватив Іран в атаці безпілотником на вантажне судно в Ормузькій протоці

Джерело

Президент США Дональд Трамп у п’ятницю звинуватив Іран у здійсненні атаки безпілотником на вантажне судно в Ормузькій протоці, назвавши це “безглуздим порушенням” угоди про припинення вогню зі Сполученими Штатами. Про це повідомляє AP, пише УНН.

Деталі

За словами Трампа, один безпілотник пошкодив верхню палубу судна, однак корабель зміг продовжити рух. Також він заявив, що американські військові збили ще три безпілотники, які були націлені на це судно.

У своєму дописі в соцмережах Трамп не назвав судно та не уточнив час атаки. Водночас у четвер британські військові повідомили, що біля узбережжя Оману судно було уражене снарядом.

Інцидент стався в період крихкого перемир’я між США та Іраном, які ведуть переговори щодо остаточного завершення війни. Іран останнім часом дедалі активніше кидає виклик регіону та США через контроль над Ормузькою протокою, навіть попри тимчасову угоду, укладену зі Сполученими Штатами минулого тижня.

Атака на вантажне судно сталася в той час, коли Морська організація ООН розпочала операцію з виведення суден, які залишалися заблокованими в протоці, використовуючи альтернативний маршрут уздовж узбережжя Оману замість центральної частини протоки.

Після атаки Міжнародна морська організація призупинила евакуацію суден і в п’ятницю заявила, що не відновлюватиме її, доки не буде гарантій безпеки інших кораблів.

За словами генерального секретаря організації Арсеніо Домінгеса, останніми днями з протоки вдалося вивести близько 115 суден, однак приблизно 500 досі залишаються в районі.

Відкриття альтернативного маршруту через протоку мало зменшити тиск на світову економіку та позбавити Іран одного з головних важелів впливу на переговорах зі США.

США та Іран продовжують узгоджувати умови майбутньої угоди, зокрема питання проходження суден через стратегічно важливу протоку та подальшу долю запасів високозбагаченого урану Ірану. Відповідно до тимчасової угоди сторони мають 60 днів для узгодження деталей.

Атака на судно стала випробуванням для судноплавства

Аналітики судноплавної галузі заявили, що атака безпілотника поставила під загрозу процес відновлення морських перевезень, коли дедалі більше суден почали залишати Перську затоку, а потік танкерів із нафтою поступово зростав.

“Тиждень зростання довіри комерційних перевізників до Ормузької протоки пройшов своє перше серйозне випробування”, — заявила компанія Windward, що спеціалізується на морських даних.

За її інформацією, попри те, що протока залишається відкритою для судноплавства і після інциденту було зафіксовано 43 проходження суден, “темпи нормалізації сповільнилися”.

У середу, ще до атаки в четвер, через протоку пройшли 78 суден — це найвищий показник від початку війни, хоча він усе ще нижчий за довоєнний середній рівень, який перевищував 130 проходжень на добу.

За даними компанії Lloyd’s List Intelligence, щонайменше два танкери змінили курс під час проходження маршрутом поблизу Оману, підтримуваним ООН, після того як Іран наполіг на використанні лише погоджених Тегераном маршрутів.

Попередження про ракетну загрозу в Дубаї

Раніше в п’ятницю в Об’єднаних Арабських Еміратах через технічний збій було розіслано попередження про ракетну загрозу, що ще раз підкреслило напружену ситуацію в регіоні після атаки на вантажне судно та ізраїльських ударів по Лівану останніми днями.

Сповіщення на мобільних телефонах занепокоїло багатьох жителів Дубая. Це було перше подібне повідомлення після запровадження тимчасового перемир’я.

Невдовзі після цього влада ОАЕ повідомила про телефонну розмову міністра закордонних справ шейха Абдалли бін Заїда Аль Нагаяна з міністром закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі.

Як зазначається, шейх Абдалла наголосив своєму іранському колезі, що ОАЕ “підкреслюють важливість повного дотримання” тимчасової угоди між Іраном та США.

“Серйозна дипломатія та відповідальний діалог є найкращим шляхом для врегулювання всіх регіональних і міжнародних криз”, — йдеться у повідомленні.

Схожі повідомлення