США та Саудівська Аравія уклали багатомільярдну угоду щодо цивільної ядерної енергетики: що відомо

 Джерело

США та Саудівська Аравія підписали “історичну” угоду про цивільну ядерну енергетику вартістю мільярди доларів, передає УНН із посиланням на Newsweek.

Видання наголошує, що угоду було підтверджено, коли президент США Дональд Трамп приймав у Білому домі кронпринца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Салмана з його першим візитом до Вашингтона за сім років.

“Сьогодні історичний день для Сполучених Штатів та Королівства Саудівська Аравія”, – заявив міністр енергетики США Кріс Райт у середу, вітаючи нещодавно підписану Спільну декларацію про завершення переговорів щодо співробітництва в галузі цивільної ядерної енергетики.

Чому це важливо?

Угода свідчить про зобов’язання Вашингтона підтримувати країни Перської затоки та зміцнює його позиції в регіоні, врівноважуючи Іран, росію та Китай, а також зменшуючи залежність США від збагаченого росією урану. Королівство давно домагається цього, і це сталося після того, як кронпринц отримав кілька важливих зобов’язань від Трампа під час цього візиту, включаючи призначення Саудівської Аравії головним союзником поза НАТО у вівторок та схвалення продажу винищувачів F-35.

Трамп заявив, що королівство зробить щонайменше 600 мільярдів доларів інвестицій у США, на що спадкоємний принц відповів, що ці інвестиції зростуть до 1 трильйона доларів.

Що потрібно знати?

Угода закладає правову основу для багаторічного багатомільярдного ядерного партнерства, визначає американські компанії як пріоритетних цивільних ядерних партнерів Ер-Ріяда та зобов’язує обидві сторони дотримуватися суворих стандартів нерозповсюдження, повідомляє Білий дім.

Райт оголосив про початок угоди у квітні під час візиту до регіону, до якого входила Саудівська Аравія. Перша адміністрація Трампа почала переговори щодо угоди про ядерну співпрацю з Саудівською Аравією у 2018 році після років застою в переговорах щодо гарантій нерозповсюдження.

У той час законодавці попереджали, що угода з Китаєм або росією може послабити вплив США, і висловлювали стурбованість тим, що Саудівська Аравія може прагнути отримати ядерну зброю, якщо вважатиме, що Іран її розробляє.

Саудівська Аравія має намір створити цивільну ядерну енергетику для диверсифікації свого енергетичного балансу, зменшення залежності від викопного палива та підтримки своєї програми “Бачення 2030”, але поки що не має атомних електростанцій.

Тим часом саудівський правитель запропонував допомогти США та Ірану досягти нової угоди на тлі протистояння щодо ядерної програми Ірану та напруженості, що виникла після атак США на його ядерні об’єкти в червні. Під час спільної прес-конференції кронпринц посміхнувся, коли Трамп сказав: “Я думаю, що ми виконали чудову роботу, знищивши ядерний потенціал Ірану”.

Що кажуть люди?

Міністр енергетики США Кріс Райт заявив у середу: “Ми об’єдналися щодо угоди про співробітництво в цивільній ядерній галузі. Разом, за допомогою двосторонніх угод про гарантії, ми хочемо розширити наше партнерство, привезти американські ядерні технології до Саудівської Аравії та зберегти тверду відданість нерозповсюдженню… Ця філософія, це партнерство перетворили Близький Схід на регіон, який зараз зосереджений на торгівлі, а не на конфлікті”.

Саудівський кронпринц Мохамед бін Салман заявив на прес-конференції у вівторок: “Сьогодні дуже важливий момент у нашій історії, тому що є багато речей, над якими ми працюємо на майбутнє”.

Що буде далі?

Угода знаменує собою перший крок у ширших зусиллях щодо поглиблення зв’язків між США та Саудівською Аравією у сфері цивільної ядерної енергетики. Запуск Саудівською Аравією цивільної ядерної програми може змінити регіональний баланс.

Схожі повідомлення

Британія відновлює виробництво вибухівки та будує мережу нових заводів боєприпасів – Reuters

 Джерело

Велика Британія оголосила про плани створити мережу нових заводів із виробництва боєприпасів та військової вибухівки – вперше майже за 20 років. Мета – підвищити бойову готовність країни та зміцнити оборонну підтримку України. Про це повідомляє Reuters, пише УНН.

Деталі

Міністр оборони Джон Гілі у середу представив перелік із 13 потенційних локацій, де можуть постати підприємства. Будівництво першого заводу стартує вже наступного року. Це продовження рішення уряду у червні інвестувати додатково 1,5 млрд фунтів стерлінгів у боєприпаси та суміжні компоненти.

Велика Британія перевірила готовність до атаки з біологічною зброєю12.11.25, 18:57 • 3476 переглядiв

Нові потужності виготовлятимуть боєприпаси, ракетне паливо, вибухівку та піротехніку для британської армії та підтримки України. За оцінками уряду, програма створить щонайменше 1000 нових робочих місць. Техніко-економічні обґрунтування для запуску великосерійного виробництва вже профінансовано, а інженерно-конструкторські роботи для першого заводу розпочато.

Велика Британія відправила Україні більше ракет Storm Shadow для ударів по росії – Bloomberg03.11.25, 13:24 • 2959 переглядiв

Цього тижня також відкриються два нові заводи з виробництва безпілотників на південному заході Англії – частина ширших галузевих угод, підтриманих 250 млн фунтів стерлінгів.

Міністерство оборони найближчими днями опублікує документ про закупівлі з деталізацією багаторічних інвестицій та дев’ятьох ключових оборонних матеріалів.

Канада та Британія приєднаються до плану ЄС щодо використання $300 млрд активів рф на користь України15.10.25, 17:37 • 2657 переглядiв

Схожі повідомлення

Заблукали під час снігопаду у Патагонії: п'ятьох туристів знайшли мертвими

 Джерело

Внаслідок сильної снігової бурі в чилійському національному парку Торрес-дель-Пайне, розташованому на півдні Патагонії, загинули п’ять туристів. Ще четверо зниклих безвісти знайдені живими, передає УНН із посиланням на Reuters.

Деталі

Хосе Антоніо Руїс, представник президента у південному регіоні Магальянес у Чилі, повідомив, що розпочалися переговори з представниками країн походження загиблих для організації репатріації їхніх тіл.

Загинули два німці, два мексиканці і один громадянин Великої Британії, повідомила влада, додавши, що суворі погодні умови ускладнюють пошук тіл.

“Висловлюю найглибші співчуття”, – написав президент Габріель Борич у соціальних мережах сім’ям загиблих. “Знайте, що у ці важкі часи ви можете розраховувати на повну підтримку та співпрацю з боку чилійської влади та державних установ”.

Гільєрмо Руїс, делегат президента провінції Ультіма-Есперанса, повідомив журналістам, що туристи заблукали неподалік табору Лос-Перрос у національному парку, куди можна дістатися лише за чотири-п’ять годин пішки від найближчої доступної точки на машині.

На цей район обрушилася снігова буря, що викликала суцільну білу імлу, а швидкість вітру перевищувала 193 км/год, що еквівалентно урагану третьої категорії.

У Чилі рятувальники шукають туристів, які заблукали під час снігопаду в Патагонії18.11.25, 21:10 • 3506 переглядiв

Додамо

Національний парк Торрес-дель-Пайне з його гірськими вершинами і субполярними лісами займає площу близько 1810 квадратних кілометрів і щорічно приймає сотні тисяч відвідувачів.

Схожі повідомлення

Німеччина дозволила збивати невідомі безпілотники, що шпигують за критичною інфраструктурою

 Джерело

Кабінет канцлера Німеччини Фрідріха Мерца схвалив закон, що дозволяє бундесверу збивати невідомі безпілотники, які підозрюються у шпигунстві за військовими базами, промисловими об’єктами та іншими критично важливими об’єктами інфраструктури, передає УНН із посиланням на Bloomberg.

Деталі

Проект поправки до Закону про безпеку авіації дозволить військовим у Німеччині застосовувати силу проти безпілотних літальних апаратів на вимогу місцевої поліції, заявив журналістам у середу в Берліні міністр внутрішніх справ Олександр Добриндт. Раніше влада вдавалася до глушіння дронів, щоб вивести їх з ладу, але деякі нові моделі, схоже, виявилися стійкими до таких технологій.

Міністр оборони Борис Пісторіус, високопоставлений член правлячої партії соціал-демократів, наполягав на вжитті цього заходу після того, як останні місяці все більше дронів було помічено в обмеженому повітряному просторі поблизу енергетичних, телекомунікаційних, транспортних та промислових об’єктів по всій країні.

“Дрони з’являються в повітряному просторі Німеччини практично щодня”, – написав Мерц у публікації на X. “Принцип полягає в наступному: ми повинні мати можливість захистити себе, щоб нам не довелося захищатися”.

Уряд у Берліні підозрює, що безпілотники, ймовірно, використовуються державним суб’єктом з метою саботажу та, можливо, тероризму. У проекті поправки не згадується конкретна країна, але офіційні особи вважають, що основними винуватцями є росія та Китай.

Німеччина інвестує €100 млн у технології захисту від дронів16.11.25, 14:42 • 5233 перегляди

Для знешкодження підозрілих безпілотників збройним силам Німеччини буде дозволено використовувати зброю або інше обладнання, наприклад, глушилки – пристрої, що переривають зв’язок між БПЛА та пультом дистанційного керування.

Однак такі заходи слід вживати лише в тому випадку, якщо немає інших способів запобігти загрозі і якщо можна припустити, що під загрозою знаходяться людські життя або може бути знищений важливий об’єкт.

За словами представника уряду, остаточне рішення про збиття безпілотника ухвалює міністр оборони, щоб скоротити ланцюжок командування.

Закон викликав заперечення з боку опозиційних депутатів, які посилаються на конституційні положення, які забороняють бундесверу діяти в межах Німеччини.

Правила допускають таке розгортання у мирний час лише у чітко визначених виняткових випадках — наприклад, як адміністративна допомога у разі стихійних лих, пандемій або для підтримки поліції.

Схожі повідомлення

Попри перемир'я: в Лівані заявили про загибель 13 людей після удару ЦАХАЛ по палестинському табору

 Джерело

Щонайменше тринадцять людей загинули та невстановлена ​​кількість отримали поранення внаслідок ізраїльського авіаудару по найбільшому палестинському табору біженців на півдні Лівану.

Передає УНН із посиланням на EFE.

Деталі

За інформацією Міністерства охорони здоров’я Лівану, у місті Сидон, на півдні країни, загинуло 13 людей та кілька інших отримали поранення внаслідок атаки з боку військових сил Ізраїлю. 

 Ізраїльська армія оголосила про початок серії бомбардувань на півдні Лівану цієї середи. Було попередлження про необхідність евакуації жителів з населенних пунктів у цьому районі. У ЗМІ Лівана вказують, що атака з боку ЦАХАЛ була здійснена попри чинне припинення вогню Ізраїля з шиїтським угрупованням “Хезболла”.

Ізраїльські військові заявили, що завдали удару по бойовиках, які, за їхніми словами, діяли на навчальному полігоні в переповненому палестинському таборі біженців Айн-ель-Хільве поблизу Сидона.

Палестинське угруповання стверджує, що ізраїльські сили вбили місцевого лідера в Газі17.11.25, 18:36 • 3226 переглядiв

“Армія зараз атакувала різні терористичні об’єкти “Хезболли” на півдні Лівану”, – йдеться у короткій військовій заяві.

Військові ЦАХАЛ заявили, що полігон використовувався палестинським рухом ХАМАС для здійснення нападів на Ізраїль.

ХАМАС засудив удар у пізнішій заяві. “Заяви та твердження сіоністської окупаційної армії про те, що об’єктом удару є “навчальний полігон, що належить руху”, є чистим вигадуванням та брехнею, спрямованими на виправдання її злочинної агресії”, – йдеться у повідомленні.

США скасували зустрічі з командувачем армії Лівану через суперечливу заяву щодо Ізраїлю – Reuters18.11.25, 21:23 • 3546 переглядiв

Схожі повідомлення

Іран звільнив захоплений танкер Talara, але без вантажу – Bloomberg

 Джерело

Нафтовий танкер, захоплений іранськими урядовими силами минулого тижня, було звільнено, але без вантажу, що був на борту судна. Про це повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

Компанія-оператор судна “Columbia Shipmanagement” заявила, що екіпаж танкеру “Талара” перебуває у безпеці. Оператор додав, що судно, яке на момент захоплення перевозило газойль з високим вмістом сірки, наразі перебуває в баластному стані, тобто на борту немає вантажу.

Зазначається, що такий інцидент стався вперше з квітня 2024 року. Нове захоплення Іраном судна, викликало побоювання, що Тегеран знову атакуватиме торговельні судна в Ормузькій протоці у відповідь на дії Ізраїлю та його західних союзників, пише Bloomberg.

Але іранські державні ЗМІ повідомили, що судно було затримано за невизначені порушення.

Індія прагне імпортувати нафту з Ірану та Венесуели для компенсації скорочення російських поставок25.09.25, 14:11 • 3406 переглядiв

Західні військові сили в регіоні повідомили, що на “Талару” сів гелікоптер, і після цього судно доправили до іранського узбережжя.

“Columbia Shipmanagement” додала, що жодних звинувачень проти судна, його екіпажу, менеджерів чи власників не висунуто, з чого лишається незрозумілим, які саме претензії були пред’явлені екіпажу судна іранською стороною під час його захоплення.

Дані відстеження суден, зібрані Bloomberg, показують, що танкер рано вранці в середу вийшов з іранських вод. Його осадка менша, що свідчить про те, що принаймні частину нафти з борту було вилучено.

Нагадаємо

14 листопада іранський Корпус вартових ісламської революції захопив танкер з нафтохімічними вантажами, що прямував до Сінгапуру. Захоплення відбулося в Перській затоці через нібито порушення правил перевезення та транспортування несанкціонованого вантажу.

Схожі повідомлення

ООН вимагає доступу до суданського Аль-Фаширу після повідомлень про масові злочини

 Джерело

Організація Об’єднаних Націй наполягає на терміновому доступі до міста Аль-Фашир у суданському Дарфурі, де після захоплення населеного пункту Силами швидкої підтримки минулого місяця свідки повідомляють про страти, затримання та зґвалтування. Про це заявив керівник гуманітарної допомоги ООН Том Флетчер, повідомляє Reuters, пише УНН.

Деталі

За словами Флетчера, гуманітарна операція буде надзвичайно складною, адже місто фактично розглядається як “місце злочину”, що вимагатиме подальших розслідувань. Він підкреслив, що доступ до Аль-Фаширу необхідний для того, “щоб гуманітарні працівники могли потрапити до міста, а ті, хто вижив, могли його залишити”.

Війна в Судані: воєнізовані сили розширюють наступ на схід, насильство посилюється – ЗМІ13.11.25, 17:24 • 3275 переглядiв

Флетчер повідомив, що перемовини з силами безпеки є “надзвичайно делікатними”, проте він сподівається, що допуск гуманітарних місій стане можливим у найближчі дні чи тижні. 

Ми докладемо всіх зусиль, щоб потрапити туди 

– наголосив він.

Десятки тисяч людей зникли в Судані після захоплення Ель-Фашера, ООН закликає до розслідування14.11.25, 17:31 • 2548 переглядiв

Схожі повідомлення

Іранські науковці таємно відвідували рф у 2024 році в пошуках технологій, для створення ядерної зброї – FT

 Джерело

Іранські вчені здійснили щонайменше два приховані візити до росії у 2024 році, зокрема один у листопаді, де, за даними Financial Times, намагалися отримати секретні технології, потенційно придатні для розвитку елементів ядерної програми Тегерана. Про це пише УНН.

Деталі

До складу делегацій входили дослідники з Університету імені Шахіда Бехешті, Ісламського університету Азад та Технологічного університету Малека Аштара – останній перебуває під санкціями США та ЄС через свою роль у військово-ядерних проєктах. 

Іран напередодні європейських переговорів заявив, що не припинить збагачення урану 22.07.25, 10:38 • 68835 переглядiв

У росії іранці зустрічалися з представниками компанії “Лазерні системи”, що працює як над цивільними, так і секретними оборонними технологіями та також перебуває під санкціями Вашингтона.

Ізраїль ліквідував 14 іранських вчених-ядерників: список вбитих спеціалістів15.06.25, 19:07 • 8160 переглядiв

За словами старшого наукового співробітника Центру досліджень нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна та колишнього аналітика ЦРУ Джима Лемсона, іранська сторона прагнула отримати лазерні технології й експертні знання, “які могли б допомогти їм перевірити конструкцію ядерної зброї без проведення випробувань”.

Нагадаємо

Раніше вже повідомлялось, що Іран міг відправляти до росії своїх вчених задля здобуття знань та технологій щодо ядерних розробок. 

Схожі повідомлення

В Індонезії "прокинувся" вулкан Семеру: попіл здійнявся в небо на понад 10 000 метрів, обмежено польоти літаків

 Джерело

У Індонезії відбулось виверження вулкану на горі Семеру, яка розташована у Східній Яві. Про це повідомляє УНН з посиланням на Daily Mail.

Деталі

Виверження вулкану сталось о 6:11 ранку за місцевим часом. В результаті в небо здійнявся величезний стовп вулканічного попелу, який мав біло-сірий колір і дрейфував на південь. Попіл викинуло на висоту 54 000 футів, що дорівнює приблизно 16 000 метрів.

Це змусило Австралію оголосити попередження про небезпеку для польотів літаків, зокрема пасажирських, йдеться в повідомленні.

Контекст

Вулкан Семеру розташований у Східній Яві, його висота – 3676 метрів. Останнє виверження відбулось в період з 2021 по 2024 роки. Під час одного з них попіл піднявся на висоту 10 кілометрів.

Нагадаємо

На початку серпня поточного року пробудився вулкан Етна на італійському острові Сицилія. Потік лави рухався на південь з висоти три тисячі метрів.

Схожі повідомлення

Російський розвідувальний корабель зафіксували біля британських вод: міністр оборони Британії зробив заяву

 Джерело

Російський розвідувальний корабель помітили біля британських вод на північ від Шотландії і зафіксували, що він направляє лазери, щоб відволікти пілотів розвідувальних літаків, які стежать за його діями, заявив міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, якого цитують у Міноборони Британії у X, пише УНН.

Деталі

Міністр оборони Джон Гілі сьогодні вранці підтвердив, що “російський розвідувальний корабель “Янтар” знаходиться біля британських вод на північ від Шотландії, увійшовши до ширших вод Великої Британії в останні кілька тижнів”.

Як вказаи у МО Британії, “це судно використовується для збору розвідданих та картографування підводних кабелів, тягнучи за собою датчики”. Британський флот задіяв фрегат HMS Somerset, а британські ВПС задіяли літаки P-8 для відстеження кожного переміщення судна, “під час якого “Янтар” спрямовував лазери на наших пілотів”, зазначили у Міноборони Британії.

“Ці дії росії є незаконними. І це другий випадок цього року, коли цей російський розвідувальний корабель перебуває у британських водах. Це одне із багатьох російських суден, призначених для створення загрози нашій критично важливій підводній інфраструктурі”, – ідеться у заяві.

“До росії: ми бачимо вас. Ми знаємо, що ви робите. І якщо “Янтар” цього тижня рушить на південь, наші сили готові до дії”, – сказано у заяві.

Російський військовий корабель помітили біля Гаваїв: за судном стежила берегова охорона США14.11.25, 10:27 • 3025 переглядiв

Схожі повідомлення