Румунія готова запровадити нагляд за компаніями, на які поширюються санкції

 Джерело

Румунія планує створити механізм для встановлення особливого нагляду над компаніями, що перебувають під загрозою міжнародних санкцій, зокрема російського “лукойл”. Про це пише Bloomberg, передає УНН.

Деталі

Румунія створить механізм для встановлення особливого нагляду над компаніями, що перебувають під загрозою міжнародних санкцій, такими як місцевий підрозділ російської державної компанії “лукойл”

– пише видання.

Міністр юстиції Раду Марінеску заявив, що проєкт надзвичайного указу, хоча в ньому не називаються конкретні компанії, вплине на “лукойл”.

Необхідно створити правову базу для таких випадків

– сказав Марінеску.

Пропозиція, яку має схвалити уряд, покликана захистити енергетичний сектор Румунії, де безперебійне постачання має вирішальне значення для уникнення стрибків цін у країні з найвищою інфляцією та найбільшим дефіцитом бюджету в Європейському Союзі.

Згідно з указом, уряд Румунії матиме право призначати спеціальних адміністраторів для управління місцевими підприємствами, які постраждали від санкцій, спричинених війною росії в Україні. Цей захід може бути введений в дію після встановлення того, що відбудуться значні економічні наслідки, або якщо компанія цього вимагає.

Нагадаємо

Прем’єр-міністр Болгарії Росен Желязков заявив, що влада країни проводить перевірки та впроваджує заходи безпеки на нафтопереробному заводі російської нафтової компанії “лукойл” у Бургасі для збереження критичної інфраструктури, оскільки уряд готується взяти під контроль об’єкт.

Схожі повідомлення

Експрезидента Перу засудили до 14 років ув'язнення за хабарництво

 Джерело

Перуанський суд відправив за грати на 14 років колишнього президента Мартіна Віскарру за корупцію. Про це пише Reuters, передає УНН.

Перуанський суд у середу засудив колишнього президента Мартіна Віскарру до 14 років позбавлення волі, визнавши його винним в отриманні хабарів за роки до вступу на посаду 

– пише видання.

Згідно з вироком, Віскарра, обіймаючи посаду губернатора південного регіону Мокегуа з 2011 по 2014 рік, отримав хабарі, еквівалентні 676 тис. доларів, від будівельних фірм в обмін на державні контракти.

Протягом усього судового розгляду, який розпочався минулого жовтня, Віскарра заперечував звинувачення, стверджуючи, що став жертвою політичних переслідувань.

Він прийшов до влади у 2018 році після того, як його попередник пішов у відставку, а через два роки був усунений Конгресом на тлі розслідувань щодо корупції.

На виборах 2021 року Віскарра отримав найбільшу кількість голосів серед усіх кандидатів до Конгресу, але пізніше Конгрес заборонив йому обіймати державні посади протягом 10 років за розпуск законодавчого органу у 2019 році.

Нагадаємо

Суддя Верховного суду Перу наказав заарештувати колишню прем’єр-міністерку Бетсі Чавес на п’ять місяців. Наразі вона перебуває під притулком у посольстві Мексики в Лімі.

Схожі повідомлення

Токіо втратив титул найнаселенішого мегаполіса світу: яке місто лідирує

 Джерело

Токіо втратив свій давній титул найнаселенішого мегаполіса світу та тепер посідає третє місце. Першість здобула Джакарта. Про це повідомляє Sky News із посиланням на новий звіт Організації Об’єднаних Націй, передає УНН.

Деталі

Джакарта в Індонезії зайняла перше місце і, за прогнозами, збереже його до 2050 року, коли, як очікується, зростання Дакки призведе до того, що столиця Бангладеш очолить рейтинг.

Новий звіт Організації Об’єднаних Націй показує, що кількість мегаполісів – міст з населенням 10 мільйонів і більше – зросла в чотири рази з восьми у 1975 році до 33 у 2025 році, і вони переважно розташовані в Азії.

У звіті, який використовує оцінки ООН і є оновленням даних організації за 2018 рік, підкреслюється різке зростання міського життя, що є відносно новим явищем.

Ще в 1950 році життя в місті було дуже незвичним – лише 20% населення світу проживало в одному з них.

Китай готує масштабне зниження податків на нерухомість у мегаполісах12.11.24, 09:41 • 20750 переглядiв

У Токіо, яке десятиліттями носило титул найнаселенішого міста світу, протягом останніх 25 років поступово зростало населення.

Хоча 33,4 мільйона людей називають столицю Японії своїм домом, її випередили Джакарта та Дакка.

З 2000 року населення цих двох міст зростало більш ніж у п’ять і сім разів швидше, ніж населення Токіо відповідно.

Сьогодні населення Джакарти становить майже 42 мільйони, за нею йде Дакка з майже 37 мільйонами.

За прогнозами, до 2050 року населення Дакки досягне 52,1 мільйона, випередивши Джакарту на першому місці лише на 300 000.

Токіо продовжить опускатися в рейтингу до сьомої позиції до 2050 року, його обігнали такі міста, як Шанхай та Нью-Делі.

Лондон залишиться одним з небагатьох мегаполісів Європи

Хоча очікується, що до 2050 року кількість мегаполісів зросте з 33 до 37, жодного з нових не буде в Європі.

Лондон, Стамбул і москва залишаться єдиними мегаполісами континенту.

За даними ООН, населення Лондона до 2050 року зросте майже на півтора мільйона, а це означає, що він збереже свій титул 33-го за величиною міста світу.

Англійська столиця залишиться найменшим з мегаполісів Європи, при цьому Стамбул збереже свою лідируючу позицію, а москва посяде друге місце.

Схожі повідомлення

Південна Корея здійснила перший приватний запуск ракети: країна входить у нову фазу космічної гонки

 Джерело

Південна Корея зробила важливий крок у розвитку власної космічної індустрії, здійснивши перший запуск ракети, повністю очолений приватною компанією. Це стало ключовою віхою в амбіціях Сеула посилити свою позицію у глобальних космічних перегонах. Про це повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

Ракета “Нурі” злетіла з космічного центру “Наро” о 1:13 ночі за місцевим часом, а вже за 15 хвилин після старту всі супутники успішно відокремилися, повідомили в космічному агентстві. Запуск відбувся в межах програми вартістю 2,6 трильйона вон (1,8 млрд доларів), що передбачає шість місій до 2027 року.

ESA розраховує на бюджет у €22 млрд і готує програму оборонних спроможностей в космосі26.11.25, 15:09 • 1558 переглядiв

Ключовим елементом польоту стало те, що операції запуску вперше офіційно передані приватному сектору. Тепер за “Нурі” відповідає оборонна компанія Hanwha Aerospace, яка в липні отримала ексклюзивні права на технологію. Саме вона збирала двигуни для попередніх версій ракети.

“Нурі” здатна досягати висоти 600 км та виводити на орбіту 960 кг корисного навантаження, зокрема інноваційний супутник нового покоління та 12 кубсатів.

Boeing Starliner здійснить наступний політ без екіпажу: NASA підтвердило новий формат місії26.11.25, 17:45 • 1412 переглядiв

У Сеулі успішний приватний запуск розглядають як шанс посилити позиції країни в азійській космічній гонці, де доступ до орбіти стає питанням технологічної та геополітичної ваги. Південна Корея прагне збільшити свою частку світової космічної економіки до 10% до 2045 року – з нинішнього приблизно 1%.

Урядові програми здебільшого неефективні, трудомісткі та ледве здійсненні… Ви повинні залучити компанії, щоб пришвидшити процес і зробити його прибутковим якомога швидше. 

– професор Кім Чон Су з Національного університету Пукьон.

Та попри успіх, космічна програма Сеула все ще відстає від Японії та Китаю й стикається з проблемами управління та затримками проєктів. Проте перший приватний запуск “Нурі” значно посилює позиції країни в регіональних перегонах за космос.

Телескоп Вебба виявив унікальну потрійну зоряну систему Апеп з рідкісними зорями 20.11.25, 15:34 • 3374 перегляди

Схожі повідомлення

Масштабна пожежа в Гонконзі забрала життя 36 людей, 279 зникли безвісти

 Джерело

Щонайменше 36 людей, включаючи пожежника, загинули, а 279 досі вважаються зниклими безвісти після того, як люта пожежа спустошила житловий масив у Гонконгу, передає УНН із посиланням на South China Morning Post.

Деталі

За даними ЗМІ, ще 29 людей було госпіталізовано, семеро з них у критичному стані, повідомив головний виконавчий директор Джон Лі на ранковій пресконференції в лікарні Принца Уельського.

Раніше президент Сі Цзіньпін висловив співчуття жертвам у вечірній заяві, повідомляє державне мовлення CCTV.

У середу на місці події у Ван Фук Корт здійнялися величезні клуби темного диму, полум’я швидко поширилося на сім із восьми блоків у житловому масиві.

Поліція повідомила в середу, що отримала численні повідомлення про людей, які опинилися в пастці в будівлі, де почалася пожежа.

Спочатку пожежу класифікували як пожежу першого рівня, але за кілька годин її швидко підвищили до найвищого рівня – 5.

У Гонконзі пожежі оцінюються за шкалою від одного до п’яти, причому вищі цифри вказують на більшу серйозність.

Пожежа в житловому комплексі Гонконгу: кількість загиблих зросла до 13 осіб26.11.25, 15:19 • 1962 перегляди

Схожі повідомлення

Угода на мільярди для безпеки у Балтійському морі: Польща замовляє у шведської компанії Saab три підводні човни

 Джерело

Варшава оголосила про вибір шведської компанії Saab для постачання трьох підводних човнів у межах програми “Орка”. Це одна з найбільших оборонних угод Польщі, спрямована на посилення її ролі та безпеки в Балтійському морі. Про це повідомляє Reuters, пише УНН.

Деталі

Польський уряд повідомив, що шведська Saab стала переможцем конкурсу на будівництво нових підводних човнів, що мають посилити морські спроможності країни на тлі зростання загрози з боку росії після її вторгнення в Україну. 

Польща отримає понад 50 млрд доларів на зміцнення оборони в межах програми ЄС SAFE – Reuters26.11.25, 15:50 • 2042 перегляди

Швеція представила найкращу пропозицію з точки зору всіх критеріїв, термінів поставки та операційних можливостей, особливо в Балтійському морі 

– заявив віцепрем’єр Польщі Владислав Косіняк-Камиш.

Вартість контракту оцінюють у близько 2,3 млрд євро. У межах ширшої співпраці Швеція також погодилася закупити частину озброєння у Польщі та надати Війську польському тренувальний підводний човен, який, як зазначив віцепрем’єр, “заповнить прогалини” у підготовці екіпажів.

Saab постачатиме Польщі сучасні підводні човни A26, що входять до нового покоління субмарин із розширеними можливостями для операцій у мілководних акваторіях Балтійського моря. Косіняк-Камиш додав, що уряд планує підписати комерційний контракт не пізніше другого кварталу 2026 року, а перше судно Варшава очікує отримати у 2030-му році.

НАТО має прискорити захист східного флангу від російських дронів – міністр оборони Польщі Косіняк-Камиш 25.11.25, 15:00 • 12332 перегляди

Схожі повідомлення

У Польщі змінюють правила отримання карти побуту: українці зможуть подавати заявки онлайн з 2026 року

 Джерело

Польща оголосила про оновлення правил для громадян України з номером PESEL UKR: із 2026 року вони зможуть оформити нову карту побуту CUKR, що дає право на трирічне легальне проживання. Подання документів переведуть повністю в електронний формат. Про це повідомляє Мінфін, пише УНН.

Деталі

У Польщі підготували зміни, які дозволять українцям із PESEL UKR подавати заяву на карту побуту CUKR через спеціальний портал Модуль управління справами (MOS). Закон, що впроваджує нові правила, уже ухвалений і “чекає на підпис Президента”, після чого система запрацює з 2026 року.

Нова процедура передбачає лише електронну подачу документів, що покликано спростити оформлення та зробити його доступним у будь-який час. Українці або члени їхніх родин зможуть отримати карту за умови, що мають статус тимчасового захисту та були громадянами України щонайменше 365 днів до моменту подачі.

Виплати для українських біженців у Європі: що зміниться з осені 2025 року28.08.25, 16:37 • 207223 перегляди

Право також отримають діти, які прибули з України або народилися вже в Польщі, якщо вони відповідають встановленим вимогам. Після реєстрації в системі MOS необхідно буде заповнити онлайн-заявку, підписати її електронним підписом і додати фото та квитанції про оплату.

Карта CUKR надає можливість легально проживати в Польщі протягом трьох років і користуватися низкою соціальних послуг. Вартість оформлення становитиме 340 злотих гербового збору та 100 злотих за виготовлення картки.

Польський Сейм відхилив законопроєкт Навроцького про допомогу українським біженцям07.11.25, 23:28 • 4922 перегляди

Схожі повідомлення

Гвінея-Бісау: президента Ембало заарештували, військові заявляють, що "взяли країну під повний контроль"

 Джерело

У Гвінея-Бісау через три дні після президентських виборів главу держави було заарештовано, а люди у формі оголосили про призупинення виборчого процесу та закриття кордонів, передає УНН із посиланням на Jeune Afrique.

“Вища військова команда з відновлення національної безпеки та громадського порядку” оголосила вдень у середу, 26 листопада, про усунення президента Умаро Сіссоко Ембало, встановлення “повного контролю” над Гвінеєю-Бісау, “призупинення виборчого процесу” та закриття сухопутних та повітряних кордонів. Також було запроваджено комендантську годину. Про це було оголошено у прес-релізі, зачитаному зі штабу армії у столиці бригадним генералом Денісом Н’Канхою, головою військового офісу президента.

Раніше того ж дня президент Умаро Сіссоко Ембало сам повідомив Jeune Afrique про свій арешт. Він заявив, що близько полудня чоловіки у формі увірвалися до президентського палацу, поки він перебував у своєму кабінеті. Начальник Генерального штабу генерал Біаге На Нтан, заступник начальника штабу генерал Мамаду Туре та міністр внутрішніх справ Ботче Канде були заарештовані одночасно. За словами Умаро Сіссоко Ембало, усіх їх, як повідомляється, утримують у штаб-квартирі армії.

Він додав, що під час цього “перевороту”, який, за його словами, був організований начальником штабу армії, щодо нього не було вчинено жодного насильства. Однак, за даними кількох джерел, близько полудня біля президентського палацу та поблизу офісів виборчої комісії було чути стрілянину. Чоловіки у формі також зайняли позиції на головній дорозі, що веде до президентського палацу.

Експрезидент Бразилії Болсонару почав відбувати 27-річний тюремний термін за спробу держперевороту 26.11.25, 09:54 • 2132 перегляди

Президентські вибори відбулися в неділю, 23 листопада, і чинний президент заявив про свою перемогу, отримавши 65% голосів, згідно з його власними підрахунками. Очікувалося, що результати виборів будуть оприлюднені в четвер. В останні години перемогу оголосили як табір чинного президента, так і табір його головного опонента, аутсайдера Фернанду Діаша да Кости.

У неділю голосування пройшло мирно, але за відсутності головного кандидата від опозиції, Домінгуша Сімойнса Перейри, якому було заборонено балотуватися. Його партія, впливова Африканська партія за незалежність Гвінеї та Кабо-Верде (PAIGC), все ж таки висловила свою підтримку Фернандо Діашу.

У середу, коли Jeune Afrique зв’язався з Домінгушем Сімойнсом Перейрою, він пояснив, що він був “на зустрічі зі спостерігачами від Африканського Союзу, включаючи [колишнього президента Нігерії] Гудлака Джонатана, коли нам повідомили, що в центрі міста була стрілянина”. Він додав, що, згідно з інформацією, яку він згодом отримав, солдати намагалися увійти до офісів виборчої комісії, “щоб змусити її голову зачитати результати, якими переможцем було оголошено Умаро Сіссоко Ембало”, тоді як, за його словами, “Фернандо Діас, кандидат, якого ми підтримуємо, переміг у першому турі”.

Відтоді, за словами джерела, близького до двох опозиційних діячів, Домінгуша Сімойнса Перейру та Фернандо Діаша заарештували озброєні люди та доставили на авіабазу.

Елітний військовий став президентом Мадагаскару: після перевороту Майкл Рандріаніріна присягнув на посаді лідера країни17.10.25, 18:57 • 2421 перегляд

Схожі повідомлення

У Грузії опозиціонеру Мелії дали 1,5 роки в'язниці за те, що він облив водою суддю

 Джерело

Тбіліський міський суд засудив до 1 року та 6 місяців в’язниці лідера опозиційної “Коаліції за зміни” Ніку Мелія, визнавши його винним у образі судді, передає УНН із посиланням на “Новини Грузія”.

Деталі

Мелія висунули звинувачення за статтею 366 КК Грузії після того, як на засіданні 30 травня він хлюпнув водою до судді Іраклія Швангірадзе, заявивши, що той діє на політичне замовлення.

Наразі Мелія відбуває 8-місячний термін за неявку на засідання спірної парламентської комісії, яка з ініціативи правлячої “Грузинської мрії” вивчала ймовірні злочини попереднього уряду. Термін його ув’язнення мав спливти у січні.

У Грузії ліквідують Антикорупційне бюро та Службу захисту даних17.11.25, 16:04 • 2697 переглядiв

З урахуванням застосування принципу поглинання вже відбутий термін зарахують до нового вироку, а Мелія проведе у в’язниці ще 14 місяців.

“Це рішення було очікуваним. Схоже, влада вирішила, що Ніка має залишитись у в’язниці… Ми спробуємо оскаржити це рішення в апеляційному суді”, — заявив адвокат опозиціонера.

Водночас Мелія та ще сім опозиціонерів проходять у справі про спробу повалення державної влади. Мелія загрожує від двох до чотирьох років у разі визнання винним за частиною 1 статті 318 (саботаж).

На сьогоднішньому засіданні Мелія не був присутній, але у дворі суду його прихильники проводили акцію протесту і шумом зустріли вирок, одного з них затримали.

“П’ять хвилин до диктатури”: Грузія швидко відвертається від західного курсу – Reuters18.11.25, 17:58 • 3974 перегляди

Схожі повідомлення

Президент Румунії про проліт російського дрона: "Це випадковий інцидент, подібні речі трапляються по всій Європі"

 Джерело

Президент Румунії Нікушор Дан запевнив, що російський безпілотник, який напередодні понад три години перебував у повітряному просторі країни, не становив прямої загрози та став частиною ширшої кампанії дезінформації, яку росія веде проти Румунії. Про це пише УНН.

Деталі

Коментуючи інцидент, Дан заявив, що “усі ці дрони, які час від часу заходять на нашу територію, – випадкові інциденти”. 

Ми можемо точно сказати, що це ворожі діїрРосії – це 10-річна кампанія дезінформації та маніпуляцій 

– заявив румунський президент. 

За його словами, такі прольоти трапляються і в інших країнах Європи, зокрема поблизу аеропортів, де фіксують технічні труднощі під час їхнього перехоплення.

У МЗС Молдови послу рф вручили ноту протесту: до будівлі відомства принесли російський безпілотник26.11.25, 17:02 • 1418 переглядiв

На запитання журналістів, чому винищувачам не вдалося збити безпілотник, який літав на низькій висоті та зникав із радарів, президент відповів: “Подібні речі траплялися в багатьох інших місцях… Тож є технічні проблеми”.

Дан також уточнив, що отримав пояснення від міністра оборони Йонуца Моштяну та начальника Генштабу. 

Звичайно, я обговорював це питання з міністром та начальником Генерального штабу, і, загалом кажучи, пояснення, які я бачив від них публічно, є реальними 

– сказав він.

Учорашній інцидент завершився тим, що російський дрон, який не ніс вибухівки, впав у двір приватного будинку у повіті Васлуй після втрати сигналу.

На території Румунії знайшли російський дрон, що порушив повітряний простір у ніч на 25 листопада25.11.25, 15:37 • 2430 переглядiв

Схожі повідомлення