Витік аміаку в американському штаті Оклахома: сотні евакуйованих, десятки госпіталізованих – ЗМІ

 Джерело

У місті Везерфорд, штат Оклахома у США, стався масштабний витік безводного аміаку з автоцистерни, припаркованої біля готелю. Через отруйну хмару газу сотні людей були евакуйовані, а щонайменше 36 осіб доправили до лікарні з респіраторними проблемами, повідомили місцеві чиновники на пресконференції, інформує NBC News, пише УНН.

Деталі

Інцидент стався близько 22:00 середи. Частину потерпілих перевезли до інших медзакладів для подальшого лікування. Влада наказала від 500 до 600 мешканцям залишатися в укриттях, а кілька будинків для людей похилого віку евакуювали. Школи тимчасово закриті, а підприємствам у зоні ризику рекомендовано призупинити роботу.

На шахті СхідГЗК сталася НП із затопленням горизонту, два працівники зникли – Міненерго12.11.25, 15:25 • 2886 переглядiв

За даними рятувальників, витік уже локалізовано, але відсутність вітру ускладнює розсіювання газу. На місці працюють фахівці з ліквідації хімічних загроз і підрозділи Національної гвардії Оклахоми.

Безводний аміак широко застосовується у сільському господарстві як азотне добриво, однак у разі контакту з ним у газоподібному або рідкому стані можливі хімічні опіки. Влада закликає жителів Везерфорда, де проживає близько 12 тисяч осіб, утриматися від виходу на вулицю до повного усунення загрози.

У Перу автобус зірвався в яр: загинуло щонайменше 37 людей12.11.25, 15:41 • 3286 переглядiв

Схожі повідомлення

Війна в Судані: воєнізовані сили розширюють наступ на схід, насильство посилюється – ЗМІ

 Джерело

Воєнізовані Сили швидкої підтримки (RSF), що воюють проти армії Судану, розпочали просування на схід, після того, як минулого місяця встановили контроль над більшістю Дарфуру. Ескалація загрожує новим етапом громадянської війни, яка вже спричинила етнічні різанини, масові втечі мирних жителів і втягнула в конфлікт іноземні держави. Про це повідомляє NBC News, пише УНН.

Деталі

Після захоплення міста Аль-Фашир RSF почали наступ у регіоні Кордофан, який є стратегічним коридором між західними та східними територіями країни. Минулого тижня вони взяли під контроль місто Бара, змусивши тікати десятки тисяч людей. За даними Міжнародної організації з міграції, лише з цього району переміщено до 50 тисяч осіб.

Розстрілювали на вулицях та чавили людей технікою: свідки описують різанину в Аль-Фаширі07.11.25, 17:29 • 4235 переглядiв

Свідки повідомляють про страти та напади на цивільних, яких бойовики звинувачували у підтримці армії.

Вони сказали, що ви святкували з армією… ми мусимо вас убити 

– розповів один із врятованих, Халіл, агентству Reuters.

Армія Судану відмовилася приєднатися до запропонованого США перемир’я, попри міжнародне обурення повідомленнями про масові вбивства у Дарфурі. RSF заявили, що й надалі атакуватимуть будь-які позиції армії: “Будь-яке місце, де присутня армія, є законною ціллю”.

Сили швидкої підтримки Судану погодилися на пропозицію США щодо гуманітарного перемир’я06.11.25, 17:33 • 3182 перегляди

Нині бої наближаються до столиці Північного Кордофану – міста Ель-Обейд, а на півдні, у Кадуглі та Аль-Даланджі, армійські підрозділи опинилися в оточенні. Активісти попереджають: якщо бойові дії не зупинити, Судан може остаточно розколотися.

Ключове місто Судану впало після 18-місячної облоги: бойовики встановили над ним контроль27.10.25, 17:30 • 4909 переглядiв

Схожі повідомлення

Франція зняла всі обмеження на виїзд Павла Дурова

 Джерело

Французькі слідчі повністю скасували заборону на виїзд із країни для генерального директора Telegram Павла Дурова, якого раніше підозрювали у сприянні скоєнню злочинів через роботу месенджера. Про це повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

За даними джерел, рішення від 10 листопада також скасовує вимогу, щоб Дуров регулярно реєструвався в поліцейській дільниці. Спершу йому було заборонено залишати Францію, однак у червні обмеження пом’якшили – бізнесмен міг здійснювати короткі поїздки до Дубая.

Дуров натякнув на втручання одного з європейських урядів у вибори в Румунії. У МЗС Франції відповіли18.05.25, 20:57 • 4326 переглядiв

Нагадаємо, у серпні 2024 року Павла Дурова затримали в паризькому аеропорту після прибуття приватним літаком. Його утримували чотири дні, допитували у справі про можливу співучасть у злочинах, скоєних через Telegram, та відпустили під заставу у 5 мільйонів євро.

Дуров заперечує усі звинувачення. Його інтереси представляють адвокати Крістоф Інгрейн, Давид-Олів’є Камінскі та Робін Бінсард.

Суд дозволив Дурову покинути Францію. Він направився в Дубай15.03.25, 16:13 • 21319 переглядiв

Схожі повідомлення

П'ятиметрова акула-бик вперше зафіксована біля Майорки – Bild

 Джерело

Вчені фонду Save the Med зафіксували біля острова Кабрера, неподалік від Майорки, п’ятиметрову тупорилу акулу. Про це повідомляє УНН з посиланням на Bild.

Деталі

Цей вид акул раніше ніколи не фіксували у водах архіпелагу. Як повідомили у міністерстві сільського господарства, рибальства та екології Балеарських островів, дана знахідка стала головною сенсацією масштабного дослідження акул і скатів у національному парку Кабрера.

За даними біологів, великі акули зустрічаються тут рідко: за весь минулий рік. Наприклад, було задокументовано тільки 17 блакитних акул, йдеться в публікації Bild.

Водночас вчені спостерігали 25 екземплярів котячих акул, а також вперше отримали зображення білого ската, що знаходиться під загрозою зникнення в Середземному морі.

Нагадаємо

Близько 1000 великих білих акул зникли із затоки біля міста Гансбаай в ПАР через напади косаток. Дослідники встановили, що після атак косаток у 2017 та 2021 роках акули масово покинули свої традиційні місця проживання.

Косатки полюють на великих білих акул все частіше із особливою метою – дослідження 05.11.25, 21:24 • 3125 переглядiв

Схожі повідомлення

Сі Цзіньпін не відвідає саміт G20, Китай представлятиме прем’єр Лі Цян – Bloomberg

 Джерело

Президент Китаю Сі Цзіньпін не візьме участі в саміті “Групи двадцяти” (G20), який відбудеться цього місяця, – рішення, що стане ударом для Південної Африки, яка вже стикається з бойкотом з боку президента США Дональда Трампа. Про це повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

Міністерство закордонних справ Китаю оголосило в четвер, що азійську державу на саміті лідерів, який розпочнеться 22 листопада в Йоганнесбурзі, представлятиме прем’єр Лі Цян. У заяві не пояснили, чому Сі, який відвідав захід торік, цього разу буде відсутній.

Як зазначає видання рішення Сі означає, що саміт, створений для обговорення глобальних економічних питань і який зазвичай відвідують глави держав, відбудеться без лідерів двох найбільших економік світу – США та Китаю – а також без рф.

Після пандемії Сі значно скоротив міжнародні поїздки, за винятком великих самітів, на яких він проводить численні двосторонні зустрічі – як, наприклад, минулого місяця в Південній Кореї, де він зустрічався з Трампом перед самітом APEC.

Натомість він проводить так звану “дипломатію на домашньому полі” — цього року приймав у Китаї путіна, прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, прагнучи зміцнити зв’язки з країнами регіону на тлі загострення суперництва зі США. У 2023 році Сі відвідав Південну Африку для участі в саміті BRICS, а також торік приймав африканських лідерів у Пекіні.

Макрон розглядає запрошення Сі Цзіньпіна на саміт G7 наступного року – Bloomberg13.11.25, 09:50 • 1872 перегляди

Скотт Кеннеді, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, заявив, що відсутність Сі на зустрічі G20 не означає, що Пекін зменшує її значення.

Я не бачу жодних ознак того, що Китай вважає глобальні інституції управління менш важливими. Вони залишаються ключовими каналами для передачі китайських меседжів світові

– зазначив він.

Речник МЗС Китаю Лінь Цзянь на регулярному брифінгу в четвер підкреслив, що зустріч у Йоганнесбурзі має “велике історичне значення”, адже це перший саміт G20 на африканському континенті, та висловив підтримку Південній Африці як головуючій стороні.

Лі, другий за рангом чиновник у китайській ієрархії, уже не раз представляв Сі на важливих міжнародних заходах — зокрема, на саміті G20 в Індії у 2023 році та на зустрічі лідерів BRICS у Бразилії в липні.

Нагадаємо

Президент США Дональд Трамп заявив, що представники США не братимуть участь у саміті G20 в Південній Африці. Він назвав проведення саміту там “повною ганьбою” через вбивства африканерів та вилучення їхніх земель.

Дональд Трамп також заявив, що Південна Африка не заслуговує на місце в G20. Він вважає, що країна більше не повинна входити до групи.

Схожі повідомлення

Будинок дитинства Трампа продають за $2,3 млн

 Джерело

Будинок дитинства президента США Дональда Трампа у Квінсі в США виставлено на продаж за 2,3 мільйона доларів після капітального ремонту, пише УНН з посиланням на Realtor.com.

Деталі

Більш ніж за 385 км від Білого дому “розташоване чарівне житло у стилі Тюдорів, яке може похвалитися величезною політичною спадщиною: колись вона слугувала місцем дитинства самого президента США Дональда Трампа”, пише видання.

Цей мальовничий будинок, як зазначається, був збудований батьком Трампа, забудовником Фредом Трампом, у 1940 році і служив основною резиденцією сім’ї доти, доки майбутньому президенту не виповнилося 4 роки.

Попри вражаючу спадщину, в останні роки будинок занепав, пише видання. Згідно з повідомленнями, коли будинок було виставлено на продаж у 2019 році, його захопили дикі кішки.

У результаті в березні 2025 року будинок продали з великою знижкою, коли забудовник Томмі Лін придбав його всього за 835 000 доларів.

Потім Лін почав масштабну реконструкцію будинку, щоб зробити його “знову великим”, залишивши внутрішній простір практично невпізнанним лише за кілька місяців, перш ніж виставити його на продаж 7 листопада за 2,3 мільйона доларів, що майже втричі перевищує ціну, сплачену ним раніше цього року.

Явною ознакою суспільного інтересу до цього будинку стало те, що він швидко очолив список найпопулярніших будинків тижня, спричинивши ажіотажний інтерес серед покупців, зазначає видання.

The Weeknd придбав маєток у Флориді за $50 мільйонів, встановивши рекорд29.10.25, 08:46 • 86777 переглядiв

Схожі повідомлення

Катастрофа турецького військового літака: у Грузії знайшли тіло останнього загиблого

 Джерело

Тіло останнього з 20 загиблих внаслідок катастрофи в Грузії літака С-130 ВПС Туреччини виявлено в результаті пошуково-рятувальних. Про це повідомляє CNN Turk із посиланням на Міноборони Туреччини, передає УНН.

Як повідомляють “Новини Грузія”, у МВС Грузії також підтвердили інформацію про виявлення 20 загиблого.

Найближчим часом тіла будуть доставлені до Туреччини.

Додамо

Міноборони Туреччини заявило, що зараз передчасно говорити про причини катастрофи, розслідування триває. До закінчення Туреччина призупинила польоти всіх своїх військово-транспортних літаків.

Транспортний літак С-130 ВПС Туреччини впав у грузинському муніципалітеті Сігнагі 11 листопада через 27 хвилин після вильоту з аеропорту азербайджанського міста Гянджа. Він зник з радарів за 5 км від кордону з Азербайджаном; екіпаж не подавав сигналу лиха.

Чорну скриньку виявили напередодні і вже доставили до Анкари для розшифровки.

Нагадаємо

Напередодні в Міноборони Туреччини повідомили, що військово-транспортний літак типу C130, який прямував з Азербайджану до Туреччини, зазнав аварії на грузино-азербайджанському кордоні. У турецькому відомстві опублікувало особисті дані військовослужбовців, які загинули внаслідок авіакатастрофи.

Схожі повідомлення

Світові викиди CO₂ від викопного палива сягнули рекордних 38,1 мільярда тонн у 2025 році – звіт

 Джерело

Світові викиди вуглекислого газу від спалювання викопного палива у 2025 році сягнули рекордного рівня — 38,1 мільярда тонн. Попри активний розвиток відновлюваної енергетики, зростання енергоспоживання у світі перекриває зусилля з декарбонізації, й науковці попереджають: вуглецевий бюджет, який дозволяє втримати потепління в межах 1,5°C, майже вичерпано. Про це повідомляє Global Carbon Budget, пише УНН.

Деталі

Декарбонізація енергетичних систем відбувається в багатьох країнах, але цього недостатньо, щоб компенсувати зростання світового попиту на енергію.

За прогнозами, викиди від змін землекористування (наприклад, вирубки лісів) знизяться до 4,1 мільярда тонн у 2025 році, тож загальні викиди CO₂ будуть дещо нижчими, ніж торік.

Після завершення погодного явища Ель-Ніньйо 2023–2024 років, яке спричиняло спеку та посуху в багатьох регіонах, поглинання CO₂ природними екосистемами (“наземне поглинання”) цього року відновилося до рівня, що передував Ель-Ніньйо.

Цьогорічний звіт – опублікований разом із новою статтею в журналі Nature – розглядає вплив зміни клімату на наземні та океанічні поглиначі вуглецю. У ньому йдеться, що 8% зростання концентрації CO₂ в атмосфері з 1960 року пояснюється тим, що зміна клімату послабила здатність суші та океанів поглинати вуглець.

У звіті зазначається, що залишковий вуглецевий бюджет для обмеження глобального потепління до 1,5°C практично вичерпано.

Оскільки немає ознак терміново необхідного скорочення глобальних викидів, рівень CO₂ в атмосфері — а разом із ним і небезпечні наслідки глобального потепління — продовжує зростати.

Дослідницька група включала представників Університету Ексетера, Університету Східної Англії (UEA), Центру міжнародних досліджень клімату CICERO, Мюнхенського університету імені Людвіга-Максиміліана (LMU), Інституту Альфреда Вегенера та понад 90 інших наукових установ по всьому світу.

Оскільки викиди CO₂ все ще зростають, утримати глобальне потепління нижче 1,5°C вже не є реалістичним. Залишковий вуглецевий бюджет для 1,5°C — 170 мільярдів тонн CO₂ – буде вичерпано до 2030 року за поточного рівня викидів. Ми оцінюємо, що зміна клімату вже зменшує сумарне поглинання вуглецю сушею та океаном – це чіткий сигнал від Планети Земля, що нам потрібно радикально скоротити викиди

– заявив професор П’єр Фрідлінгштейн з Інституту глобальних систем Ексетера, який очолював дослідження.

Професорка Корін Ле Кере з Університету Східної Англії додала, що зусилля для боротьби зі зміною клімату помітні: 35 країн змогли скоротити свої викиди, водночас розвиваючи економіку – удвічі більше, ніж десять років тому, — і значний прогрес досягнуто у зменшенні залежності від викопного палива. Але цей прогрес занадто крихкий, щоб забезпечити стабільне зниження глобальних викидів. Негативний вплив зміни клімату на природні поглиначі вуглецю викликає занепокоєння й підкреслює необхідність термінових дій.

Основні висновки Глобального вуглецевого бюджету 2025 року:

  • Викиди Китаю у 2025 році прогнозуються на рівні +0,4% — зростання сповільнюється завдяки помірному підвищенню енергоспоживання та стрімкому розвитку відновлюваної енергетики.
  • Викиди Індії зростуть на +1,4% — також нижче за попередні тенденції. Ранній мусон зменшив потребу в охолодженні в найспекотніші місяці, а розвиток ВДЕ призвів до мінімального зростання споживання вугілля.
  • США (+1,9%) та ЄС (+0,4%) продемонструють зростання викидів у 2025 році після кількох років спаду через холоднішу погоду та інші фактори.
  • Викиди Японії (вперше включені до прогнозу) зменшаться на 2,2%, що відповідає останнім тенденціям.

Для решти світу прогнозується зростання викидів на 1,1%.

Європейська ракета Vega C вивела на орбіту п’ять супутників: один з них для картографування CO226.07.25, 11:02 • 4438 переглядiв

Зростання викидів CO₂ у 2025 році відбувається з усіх видів палива: вугілля +0,8%, нафта +1%, природний газ +1,3%.

Викиди від міжнародної авіації зростуть на 6,8% (перевищивши доковідний рівень), а від міжнародного судноплавства залишаться стабільними.

За період 2015–2024 рр. викиди від постійної вирубки лісів залишаються високими — близько 4 млрд тонн CO₂ на рік, тоді як відновлення лісів компенсує лише половину цих викидів.

Загальні викиди CO₂ (викопні + зміни землекористування) зростали повільніше в останнє десятиліття (0,3% на рік) порівняно з попереднім (1,9% на рік).

Залишковий вуглецевий бюджет для 1,5°C практично вичерпано — лише 170 млрд тонн CO₂, що еквівалентно чотирьом рокам за рівнем викидів 2025 року.

Звіт Global Carbon Budget, підготовлений міжнародною командою з понад 130 науковців, надає щорічне, рецензоване оновлення, спираючись на перевірені методології та повну прозорість досліджень.

Шкодять не менш, ніж авто з ДВЗ: гібриди викидають у 5 разів більше CO2, ніж було заявлено – дослідження 10.09.25, 18:05 • 4809 переглядiв

Схожі повідомлення

В Ірландії почали розслідування проти соцмережі Х

 Джерело

Ірландський медіарегулятор Coimisiún na Meán розпочав розслідування щодо соціальної мережі X Ілона Маска, стверджуючи, що компанія не видаляє контент, який користувачі маркують як незаконний. Про це повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

Орган нагляду Coimisiún na Meán повідомив у середу, що розслідування має з’ясувати, чи порушила X положення Акту про цифрові послуги ЄС (DSA), який вимагає від онлайн-платформ вживати заходів проти незаконного або шкідливого контенту. Регулятор зазначив, що його занепокоєння підтримує некомерційна організація HateAid, яка у 2023 році подала позов проти X від імені берлінської дослідниці, яку неодноразово блокували на платформі.

“Право користувача повідомляти про контент, який є незаконним або порушує правила платформи, а також право оскаржувати рішення платформи – це основа DSA,” – написав у заяві комісар з цифрових послуг Джон Еванс. – “Це розслідування має оцінити, чи належним чином X інформує користувачів про їхнє право оскаржувати рішення, ухвалені після повідомлення про контент.”

Це перше офіційне розслідування за DSA, розпочате ірландським регулятором, зазначається у повідомленні.

“Має перевершити Вікіпедію”: Ілон Маск запустив Grokipedia28.10.25, 09:08 • 3410 переглядiв

Європейські регулятори посилили нагляд за X через можливі порушення DSA та інших цифрових норм, зокрема щодо дезінформації, недостатньої модерації контенту та браку прозорості. У 2023 році Європейська комісія — виконавчий орган ЄС — запустила офіційне розслідування того, як компанія поводиться зі шкідливим контентом. Відповідно до DSA, статус X як “дуже великої онлайн-платформи” (з понад 45 мільйонами користувачів) зобов’язує її дотримуватися суворіших стандартів підзвітності та розкриття інформації.

Основним виконавцем DSA щодо таких великих платформ є Європейська комісія, однак деякі аспекти закону – зокрема механізми подання скарг – належать до юрисдикції національного регулятора тієї країни ЄС, де розташована штаб-квартира компанії. Багато технологічних фірм, зокрема X, Meta Platforms Inc. і Google компанії Alphabet Inc., мають свої європейські офіси в Дубліні.

Якщо після розслідування буде доведено, що X порушила вимоги DSA, ірландський медіарегулятор може накласти штраф до 6% від річного світового обороту компанії.

Нагадаємо

У липні ірландський регулятор ЗМІ тиснув на платформу X через недотримання нових правил вікової перевірки для захисту неповнолітніх. Компанія ризикувала отримати штраф до 500 000 євро та оскаржує кодекс у суді.

Схожі повідомлення

Ізраїльські поселенці атакували палестинські села, поранивши людей та пошкодивши майно

 Джерело

Ізраїльські поселенці напали на палестинські села Бейт-Лід і Дейр-Шараф на окупованому Західному березі річки Йордан, підпалили майно й зіткнулися з військовими, яких відправили для припинення заворушень. Про це повідомили ізраїльські військові та палестинські чиновники, повідомляє NBC News, пише УНН.

Деталі

Четверо палестинців отримали поранення та були евакуйовані для надання медичної допомоги

– заявили в Армії оборони Ізраїлю. 

Сили безпеки застосували засоби розгону натовпу й затримали кількох ізраїльських громадян. Пізніше військові повідомили, що нападники також “пошкодили військову машину та напали на солдатів Армії оборони Ізраїлю, які діяли в цьому районі”.

Трамп заявив, що Ізраїль погодився на лінію відступу в Секторі Гази05.10.25, 00:31 • 6040 переглядiв

Палестинський Червоний Півмісяць повідомив, що допомогу надали трьом людям, яких били палицями та камінням. Поліція Ізраїлю затримала чотирьох підозрюваних. Палестинське міністерство економіки уточнило, що нападники атакували склади харчової компанії та підпалили чотири вантажівки й два автомобілі.

Таке насильство щодо цивільного населення та солдатів Армії оборони Ізраїлю переходить червону межу, і я рішуче його засуджую 

– сказав президент Ізраїлю Ісаак Герцог.

ХАМАС погодився передати свою зброю під міжнародний нагляд, але є умова05.10.25, 21:16 • 9385 переглядiв

За даними ООН, лише в жовтні зафіксовано щонайменше 264 напади ізраїльських поселенців на палестинців – рекордний показник з 2006 року.

На тлі ескалації насильства палестинські правозахисники повідомили про смерть 13-річного Айсама Джихада Лабіба Насера, який задихнувся після обстрілу ізраїльськими військовими сльозогінним газом під час збору врожаю оливок.

ХАМАС погодився на мирний план Трампа для Сектора Гази03.10.25, 23:35 • 17525 переглядiв

Схожі повідомлення