КИЇВ. 28 січня. УНН. Якщо Верховна Рада надасть Національній комісії, що здійснює регулювання цін у сфері енергетики та комунальних послуг, повноваження заборонити імпорт електроенергії з Росії, то таку можливість почнуть обговорювати. Про це заявив під час виступу у ВР голова НКРЕКП Валерій Тарасюк, передає кореспондент УНН.
Цитата
“Ми поборники ринкових методів, поборники здорової конкуренції. Обмеження будь-якого імпорту — це обмеження конкуренції. Але ми маємо реалії російської агресії і не можемо на це не звертати увагу як держава, я це розумію. Стосовно прикладного питання імпорту. На сьогодні заборонити імпорт комісія не може навіть з технічної точки зору. Тому що, повноваження які ви дали минулого року комісії, вони вичерпалися цього року… Якщо ви дасте знову повноваження обмежувати імпорт, то ми також будемо обговорювати”, — сказав Тарасюк.
Деталі
Він додав, що з обмеженням імпорту може нестримно зрости ціна електроенергії для споживачів.
Що було раніше
Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі був заборонений 8 квітня 2020 року постановою НКРЕКП. Це пояснювали проблемами балансування енергосистеми України та обмеженням внутрішньої генерації. Рішення стало можливим після ухвалення Верховною Радою закону “Про ринок електричної енергії”.
З 1 січня, після дев’ятимісячної заборони, імпорт дозволили відновити.
Водночас, 14 грудня 2020 року в Раді зареєстрований законопроект №4493 про внесення змін до закону про ринок електроенергії щодо продовження до 31 грудня 2021 року повноважень Нацкомісії з обмеження імпорту.
Проектом передбачається подовжити право регулятора:
- тимчасово, до 31 грудня 2021 року, обмежувати доступну пропускну спроможність, що розподіляється на добових та місячних аукціонах, у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства (у тому числі РФ, Білорусь);
- анулювати результати річного аукціону, на якому розподілено пропускну спроможність на 2020 та 2021 роки у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства. У такому разі здійснюється відшкодування коштів, сплачених за розподілену пропускну спроможність.
За інформацією Укренерго, за минулий рік сумарний обсяг експорту електроенергії в Україні перевищує імпорт в 2,1 рази — 4 754,1 млн кВт-год та 2 284,9 млн кВт-год відповідно.
Колишній в. о. міністра енергетики Ольга Буславець заявила, що імпорт електроенергії з РФ і Білорусі потрібно заборонити щонайменше до кінця 2021 року.
Призупинена переробка сировини на Куйбишевському НПЗ після атаки безпілотників
Золото дешевшає третій день поспіль на тлі ескалації конфлікту між США та Іраном
УАВЕ звернулась до регулятора: занижений тариф на передачу електроенергії - це відкладені витрати, а не економія
Програми кредитування оборонки та енергетики планують розширити - Прем'єр