Країни Балтії закликали Європейську комісію якнайшвидше представити пропозиції щодо повної відмови від імпорту російської нафти. На їхню думку, побоювання щодо можливої енергетичної кризи після ситуації навколо Ормузької протоки не справдилися, а доходи від експорту енергоносіїв продовжують фінансувати війну росії проти України. Про це повідомляє Financial Times, передає УНН.
Деталі
За інформацією видання, під час зустрічі міністрів енергетики ЄС Естонія, Латвія та Литва закликали Брюссель пришвидшити підготовку законодавчих пропозицій щодо поетапної відмови від російської нафти.
Як зазначає FT, обговорення цього питання фактично призупинили після початку війни між Іраном та Ізраїлем і закриття Ормузької протоки, що викликало побоювання щодо можливого дефіциту енергоносіїв. Однак після поступового відновлення судноплавства та стабілізації ситуації на нафтовому ринку країни Балтії вважають, що ЄС має повернутися до реалізації цих планів.
Видання нагадує, що Європейський Союз уже суттєво скоротив залежність від російської нафти. Якщо на початку 2022 року її частка в імпорті становила 27%, то у 2025 році вона скоротилася до 2%, хоча це все ще майже 9,7 млн тонн сировини.
Водночас реалізація нових обмежень може зіткнутися з опором окремих держав-членів, насамперед Угорщини та Словаччини, які залишаються залежними від російської нафти. Крім того, частина країн побоюється негативного впливу на ціни на енергоносії.
Заступник міністра енергетики Польщі Войцех Врохна заявив, що Варшава підтримує якнайшвидшу відмову від російської нафти.
Ми вважаємо, що це потрібно зробити до кінця року. Водночас ми розуміємо занепокоєння щодо цін, доступності постачань і конкурентоспроможності. Але це ціна, яку потрібно заплатити, щоб стати незалежними від російських ресурсів
Єврокомісар з питань енергетики Дан Йоргенсен після зустрічі заявив, що ситуація на Близькому Сході робить більш реалістичним сценарій уникнення дефіциту авіаційного пального та інших нафтопродуктів у Європі цього літа.
Водночас він зазначив, що навіть за сприятливого розвитку подій повернення нафтового ринку до нормального стану займе кілька місяців, а газового – кілька років через пошкодження інфраструктури, зокрема у Катарі.
ООН попередила про погіршення ситуації з голодом у 13 регіонах світу
Робоча зустріч за участю Зеленського на саміті G7 завершилася
Apple готує iPhone Air другого покоління з покращеною камерою
Унаслідок удару США по ймовірному наркосудну в Тихому океані загинули троє людей